Przywrotnik siwy Alchemilla flabellata

Przywrotnik siwy (Alchemilla flabellata Buser) – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny różowatych. W Polsce występuje w Karpatach.

Liście ogonek liściowy gęsto, odstająco owłosiony. Blaszka nerkowata, gęsto owłosiona, szarozielona na wierzchu, spodem siwa. Klapy liściowe prostokątne, uciete na szczycie. Kwiaty szeroko rozwarte, zebrane w gęste pęczki, te z kolei zebrane w szczupły i wąski kwiatostan. Działki kielicha ostre, owłosione na grzbiecie, wewnątrz żółte. Hypancjum owłosione. Listki kieliszka krótsze od działek kielicha. Łodyga gęsto, odstająco owłosiona, do 20 cm wysokości.

Biologia i występowanie


Bylina. Rośnie na skałach i w murawach wysokogórskich. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Gatunek charakterystyczny zespołu Festuco versicoloris-Agrostietum alpinae.


Gatunek umieszczony został na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski (2006) i na obszarze Polski uznany za rzadki (kategoria zagrożenia R).

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2017-10-21 19:03:35]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=47705094. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-04-29].
  • Red list of plants and fungi in Poland. Czerwona lista roślin i grzybów Polski. Zbigniew Mirek, Kazimierz Zarzycki, Władysław Wojewoda, Zbigniew Szeląg (red.). Kraków: Instytut Botaniki im. W. Szafera, Polska Akademia Nauk, 2006. ISBN 83-89648-38-5.
Przypisane cechy
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki żółte
kształt korony kwiatostan
kształt blaszki liście nerkowate
ulistnienie liście owłosione
ulistnienie ogonek liściowy obecny
wygląd łodygi łodyga owłosiona
pora kwitnienia czerwiec
pora kwitnienia lipiec
pora kwitnienia sierpień