Aloes uzbrojony Aloe ferox

Aloes uzbrojony (Aloe ferox Mill.) – gatunek drzewa pochodzący z południowej Afryki. Strefy mrozoodporności: 9-11. W Polsce uprawiany w doniczkach głównie dla potrzeb leczniczych oraz jako roślina ozdobna.

Liście szarozielone, długość do 1 m, wyrastające w pióropuszu na szczycie pnia. Kwiaty czerwonopomarańczowe, o rurkowatym kształcie, zebrane w podłużne grona złożone, o długości do 3,5 cm. Kwiatostany osiągają wysokość do 80 cm. Pokrój sukulent o wysokości do 3 m, z rzadka do 5 m, o dużych mięsistych, obfitujących w sok, kolczasto ząbkowanych liściach. Owoce trzykomorowe, podłużne torebki.

Kolczaste żywopłoty stosowane jako ochrona przed drapieżnikami.
Po usunięciu kolców liście stanowią dobrą paszę dla zwierząt.
Roślina lecznicza – miąższ aloesu zawiera wiele leczniczych składników. Sok posiada bardzo gorzki smak i charakterystyczny zapach. Przemysłowo produkuje się tzw. alonę, ma ona nieregularny kształt brunatnych bryłek pokrytych zielonym pyłem. Produkuje się ją ze stężonego soku, otrzymywanego przez nacięcie liści. W zależności w jaki sposób przeprowadza się zagęszczanie soku i jego suszenie otrzymuje się różne rodzaje alony. Matowe bryłki to tzw. "alona wątrobowa" (aloe hepatica), a przez szybkie odparowanie soku otrzymuje się żółty produkt tzw. "alona lśniąca" (Alona lucida). Alona to bardzo silny środek przeczyszczający, który w większych dawkach powoduje przekrwienia jelita grubego i narządów miednicy mniejszej. Może wywoływać poronienia u kobiet ciężarnych. Sok z liści i miazga liściowa są czasami skuteczne w leczeniu oparzeń. Ponadto alona stymuluje produkcję żółci. Świeże liście aloesu zawierają wiele substancji śluzowych oraz biogenne stymulatory.
Roślina ozdobna

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-01-21 04:03:13]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=51715770. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-06-11].
  • Rohwer, Jens: Atlas roślin tropikalnych. Warszawa: Horyzont, 2002, s. 48. ISBN 83-7311-378-9.
  • Kirsten Albrecht Llamas: Tropical Flowering Plants. Portland: Timber Press, 2008, s. 126. ISBN 978-0-88192-585-2.
Przypisane cechy
ogólne drzewo
ogólne roślina lecznicza
ogólne roślina ozdobna
ogólne roślina użytkowa
barwa kwiatów płatki czerwone
kształt korony kwiatostan
kształt korony grono
kształt korony grono złożone
symetria kwiatu symetria rurkowata
rodzaj owoców torebki
sok pędu sok mleczny
wygląd łodygi łodyga kolczasta
szacowana wysokość łodygi wyższa od człowieka (> 200 cm)