Wyczyniec pęcherzykowaty Alopecurus arundinaceus

Wyczyniec pęcherzykowaty (Alopecurus arundinaceus Poir. in Lam, syn. Alopecurus ventricosus Pers.) - gatunek wieloletniej rośliny należącej do rodziny wiechlinowatych. W Polsce spotykany sporadycznie w północnej i północno-wschodniej części Pasa Wielkich Dolin.

Liście płaskie, na brzegach szorstkie, z wyraźnymi bruzdkami. Na pędach wegetatywnych długości 12-15 cm i szerokości 5 mm, na pędach kwiatostanowych długości 9-25 cm i szerokości 7 mm. Języczek liściowy na szczycie ząbkowany, do 5 mm długości. Pochwy liściowe na najwyższym piętrze rozdęte, otwarte. Kwiatostan wiecha kłosokształtna, zwężająca się obustronnie, długości od 1 do 5, maksymalnie do 10 cm i szerokości do 7-15 mm, składająca się z ciemnobrunatnych kłosków długości 4,5-6 mm i 1,4-1,8 mm szerokości. Pokrój masywna trawa lużnokępkowa z podziemnymi rozłogami. Łodyga pokładająca się u podstawy, gładka i silnie ulistniona. Osiąga od 70 do 120, maksymalnie 150 cm wysokości.

Biologia i występowanie


Gatunek zasiedla stanowiska wilgotne i żyzne, często uczestniczy w zbiorowiskach pionierskich. Odporny na długotrwałe zalewy i zasolenie gleby. Spotykany nad brzegami jezior i bagien, słonych łąkach, w dolinach rzek oraz na piaskach nadmorskich i rzecznych. Kwitnie od maja do sierpnia. Liczba chromosomów 2n=28.


Trwała i szybko regenerująca się trawa o dużej wartości pokarmowej. W niektórych krajach uważana za cennych element pastwisk strefy alpejskiej.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2017-10-21 19:09:17]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=48313456. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2017-01-24].
  • Marian Falkowski (red.): Trawy polskie. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1982. ISBN 83-09-00593-8.
Przypisane cechy
ogólne roślina pionierska
ogólne roślina użytkowa
kształt korony kwiatostan
kształt korony wiecha
kształt korony kłos
ulistnienie ząbkowany
kolor nasion żółte
wygląd łodygi łodyga pełzająca
wygląd łodygi łodyga gładka
szacowana wysokość łodygi od pasa do wysokości człowieka (100 < x < 200 cm)
pora kwitnienia maj
pora kwitnienia czerwiec
pora kwitnienia lipiec
pora kwitnienia sierpień