Naradka włosista Androsace chamaejasme

Naradka włosista (Androsace chamaejasme) – gatunek rośliny należący do rodziny pierwiosnkowatych. Występuje w Alpach i w Karpatach. W Polsce wyłącznie w Tatrach (roślina tatrzańska), gdzie jest dość pospolity.

Liście skupione są w gęstej przyziemnej różyczce. Są lancetowate, ostro zakończone i mają odstająco owłosione brzegi. Ich długość wynosi do 1,4 cm. Kwiaty skupione po kilka kwiatów w baldachowaty, gęsty kwiatostan na szczycie głąbika. Wyrastają na krótkich i owłosionych szypułkach, również kielich jest owłosiony. 5 białych, talerzykowato rozpostartych płatków korony o elipsowatym kształcie tworzy koronę o średnicy 6-9 mm. Gardziel korony żółta, a w głębi czerwona. Pokrój niewielka roślina darniowa (osiąga wysokość do 10 cm). Oprócz pędów kwiatowych wytwarza również płonne różyczki liściowe. Łodyga wzniesiony, nierozgałęziający się i silnie, kosmato owłosiony głąbik o brunatnozielonym zabarwieniu. Włoski są dłuższe od grubości głąbika. Owoc pękająca ząbkami na szczycie torebka o jajowatym kształcie z ciemnobrunatnymi nasionami o średnicy ok. 2 mm.

Biologia i występowanie


Bylina. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Siedlisko: hale górskie, skały, murawy. Kalcyfit, rosnący wyłącznie na wapiennym podłożu. W Tatrach występuje od regla górnego (sporadycznie również w reglu dolnym) po piętro halne, głównym jej ośrodkiem występowania jest piętro kosówki. Gatunek charakterystyczny dla Ass. Festuceto versicoloris-Seslerietum.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2017-10-21 19:12:36]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=49283130. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Władysław Szafer, Stanisław Kulczyński: Rośliny polskie. Warszawa: PWN, 1953.
  • Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa, Adam Zając, Maria Zając: Flowering plants and pteridophytes of Poland : a checklist. Krytyczna lista roślin naczyniowych Polski. Instytut Botaniki PAN im. Władysława Szafera w Krakowie, 2002. ISBN 83-85444-83-1.
  • Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-03-12].
  • The Plant List. [dostęp 2012-07-04].
  • Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa: Kwiaty Tatr. Przewodnik kieszonkowy. Warszawa: MULTICO Oficyna Wyd., 2003. ISBN 83-7073-385-9.
Przypisane cechy
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki białe
barwa kwiatów płatki czerwone
barwa kwiatów płatki żółte
kształt korony kwiatostan
symetria kwiatu symetria talerzykowata
kształt blaszki liście lancetowate
ulistnienie liście owłosione
ulistnienie u dołu łodygi lub odziomkowe
kolor owoców brązowe
rodzaj owoców torebki
wygląd łodygi łodyga owłosiona
szacowana wysokość łodygi do kostki (0 < x < 15 cm)
pora kwitnienia czerwiec
pora kwitnienia lipiec
pora kwitnienia sierpień