Ukwap dwupienny Antennaria dioica

Ukwap dwupienny, kocanka czerwona (Antennaria dioica (L.) Gaertn.) – gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Rośnie w całej Europie, na dużej części Azji i w Ameryce Północnej (na Alasce). W wielu krajach jest uprawiana. W Polsce rośnie na terenie całego kraju.

Liście dolne łopatkowate, górne równowąskie. Na górnej stronie są ciemnozielone, na dolnej srebrzystobiałe, pokryte kutnerem. Kwiaty zebrane w koszyczkach. Koszyczki kwiatowe zebrane na szczycie pędu. Mają barwne i połyskujące listki okrywy koloru czerwono-różowego lub srebrzystobiałego. Ukwap dwupienny jest wyjątkiem w rodzinie astrowatych, gdyż występuje u niego dwupienność; kwiaty męskie i żeńskie występują na innych roślinach. Koszyczki z kwiatami żeńskimi są większe. Pokrój roślina owzniesionych łodygach, wysokości do 20 cm. Wytwarza płożące się rozłogi.

Biologia i występowanie


Bylina, chamefit. W Polsce występuje na suchych stanowiskach (lasy sosnowe, piaszczyste łąki i nieużytki), wrzosowiska. Gatunek charakterystyczny dla klasy (Cl.) Nardo-Callunetea. Okres kwitnienia przypada na miesiące maj-czerwiec. Liczba chromosomów 2n = 28.


Uprawiana jest jako roślina ozdobna. Nadaje się na rabaty kwiatowe i do ogrodów skalnych. Może być też rośliną okrywową. Wysuszone kwiatostany używane są do suchych bukietów.
Jest też rośliną leczniczą – koszyczki kwiatowe używane są przy leczeniu chorób wątroby.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2017-10-21 19:15:14]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=48519747. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Kaźmierczakowa R., Bloch-Orłowska J., Celka Z., Cwener A., Dajdok Z., Michalska-Hejduk D., Pawlikowski P., Szczęśniak E., Ziarnek K.: Polska czerwona lista paprotników i roślin kwiatowych. Polish red list of pteridophytes and flowering plants. Kraków: Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk, 2016. ISBN 978-83-61191-88-9.
  • Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-04-15].
  • Geoff Burnie i inni: Botanica. Rośliny ogrodowe. Könemann, 2005. ISBN 3-8331-1916-0.
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-05-27].
Przypisane cechy
ogólne roślina lecznicza
ogólne roślina ozdobna
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki białe
barwa kwiatów płatki różowe
barwa kwiatów płatki czerwone
kształt korony kwiatostan
kształt korony koszyczek
kształt korony baldachogrono
symetria kwiatu symetria rurkowata
typ kwiatu pręcikowy
typ kwiatu słupkowy
kształt blaszki liście równowąske
kształt blaszki liście odwrotnie jajowate
kształt blaszki liście łopatkowate
liście przykwiatowe okrywy koszyczków
szczyt tępy
szczyt ostry
ulistnienie liście owłosione
ulistnienie liście różyczkowe
kolor owoców brązowe
rodzaj owoców niełupki
rodzaj owoców puch kielichowy
wygląd łodygi łodyga owłosiona
wygląd łodygi łodyga prosta
szacowana wysokość łodygi od kostki do kolana (15< x <60 cm)
pora kwitnienia maj
pora kwitnienia czerwiec