Trybula ogrodowa Anthriscus cerefolium

Trybula ogrodowa (Anthriscus cerefolium) – gatunek rośliny z rodziny selerowatych. Pochodzi z Azji Zachodniej, Środkowej (Uzbekistan. Kirgistan), Kaukazu i południowo-wschodniej i środkowej Europy. Znana już od czasów średniowiecza. W Polsce i środkowej części Europy można ją spotkać w formie dzikiej o owłosionych owocach. W Polsce rośnie w rozproszeniu na nizinach.

Liście delikatne, miękkie, 2- lub 3-krotnie pierzaste, niekiedy lekko owłosione. Kwiaty drobne w kolorze białym, o niewyraźnym kielichu, zebrane w 2-6 szypułowe złożone baldachy. Pręcików 5 i 1 słupek. Zakwita w maju – czerwcu. Pokrój roślina jednoroczna silnie rozgałęziona, wysokości do 50-70 cm. Owoc podłużny. Drobna rozłupnia o dwóch rozłupkach, koloru ciemnobrunatnego.

Biologia i występowanie


Roślina jednoroczna. Gatunek charakterystyczny zespołu Alliario-Chaerophylletum temuli.


Nać używana jako przyprawa. Szczególnie popularna w kuchni holenderskiej, angielskiej i francuskiej do zup, sałatek, ryb, serów, jajecznicy.
Roślina lecznicza. Z ziela otrzymuje się aromatyczny olejek lotny, karoten, witaminę C. Zioło przyspiesza trawienie oraz łagodzi wzdęcia.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2017-10-21 19:16:12]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=48129520. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-05-05].
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-05-01].
  • Zbigniew Podbielkowski: Słownik roślin użytkowych. Warszawa: PWRiL, 1989. ISBN 83-09-00256-4.
Przypisane cechy
ogólne roślina lecznicza
ogólne roślina użytkowa
barwa kwiatów płatki białe
kształt korony baldachy
ulistnienie liście owłosione
ulistnienie liście pierzaste
kolor owoców brązowe
rodzaj owoców rozłupki
wygląd łodygi łodyga gałęzista