Trybula leśna Anthriscus sylvestris

Trybula leśna (Anthriscus sylvestris L.) – gatunek rośliny należący do rodziny selerowatych. Jest szeroko rozprzestrzeniony. Występuje w Azji, Afryce i Europie. W Polsce jest pospolity.

Liście podwójnie, lub potrójnie pierzaste. Zarówno w dolnej części, jak i wzdłuż nerwów, krótko owłosione. Kwiaty kwiatostan złożony – kwiaty zebrane w baldaszki. Białokwiatowy baldach ma 8-15 szypuł. Pokryw brak, ale poszczególne baldaszki mają pokrywki składające się z 4-8 małych listków z orzęsionym brzegiem. Jest rośliną miododajną. Łodyga rowkowata, dęta, kanciasta, dołem owłosiona, ulistniona. Wysokość 60-150 cm. Owoc z wierzchu gładkie i lśniące, mają 5-10 mm długości. Szypułka zawsze jest krótsza od owocu.

Biologia i występowanie


Roślina jednoroczna. Rośnie na obrzeżach lasów, przy drogach, na łąkach oraz w wilgotnych zaroślach i miejscach ruderalnych. Jest rośliną wskaźnikową dla siedlisk bogatych w azot. W związku z eutrofizacją siedlisk (m.in. w związku z nawożeniem gnojowicą użytków rolnych) gatunek ten rozprzestrzenia się. Często tworzy rozległe skupienia, w których dominuje. Gatunek charakterystyczny dla zespołu Anthriscetum sylvestris z klasy Artemisietea vulgaris. Owadopylne kwiaty kwitną od maja do sierpnia.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2017-10-21 19:16:43]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=48129519. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-05-05].
  • Wilhelm i Dorothee Eisenreich: Przewodnik do rozpoznawania zwierząt i roślin. Warszawa: MULTICO, 1994.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-05-01].
  • Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych. Warszawa. ISBN 83-01-14439-4.
Przypisane cechy
ogólne roślina miododajna
barwa kwiatów płatki białe
kształt korony kwiatostan
kształt korony kwiat złożony
ulistnienie liście owłosione
ulistnienie liście pierzaste
powierzchnia owocu gładka
wygląd łodygi łodyga owłosiona
szacowana wysokość łodygi od pasa do wysokości człowieka (100 < x < 200 cm)
pora kwitnienia maj
pora kwitnienia czerwiec
pora kwitnienia lipiec
pora kwitnienia sierpień