Rzeżusznik tatrzański Arabidopsis neglecta

Rzeżusznik tatrzański, gęsiówka tatrzańska (Arabidopsis neglecta (Schult.) O'Kane & Al-Shehbaz) – gatunek rośliny należący do rodziny kapustowatych. Występuje głównie w Karpatach i na nielicznych stanowiskach w Alpach. W Tatrach, zarówno polskich, jak słowackich jest pospolity. W Polsce występuje wyłącznie w Tatrach.

Liście o dość zmiennym kształcie, jasnozielone. Liście odziomkowe przeważnie pierzasto-wrębne z 4-12 ząbkami po każdej stronie, czasami lirowate, rzadko całobrzegie. Liście łodygowe podłużnie jajowate lub lirowate, całobrzegie lub grubo ząbkowane. Są nagie, lub co najwyżej rzadko na brzegach owłosione. Liście dolne oraz w środkowej części łodygi mają ogonki, wyższe są bezogonkowe. Kwiaty zebrane w gęste grono na szczycie łodygi. 4 różowoliliowe lub białe płatki korony Pokrój cała roślina jest naga, lub co najwyżej nieco tylko owłosiona. Łodyga pokładająca się lub wzniesiona, naga, lub tylko w dolnej części pokryta nielicznymi włoskami. Wysokość 4-20 cm. Owoc odstające łuszczyny. Nasiona nie oskrzydlone.

Biologia i występowanie


Przeważnie roślina jednoroczna, rzadko wieloletnia. Kwitnie od lipca do sierpnia. W Tatrach rośnie w wilgotnych szczelinach skał i usypiskach skalnych, na piargach, w korytach potoków i nad brzegami jezior. Występuje głównie na podłożu granitowym, przepuszczalnym i wilgotnym. Występuje także na wyleżyskach. Roślina wysokogórska, o zasięgu pionowym do 2600 m n.p.m.. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla Ass. Oxyrio-Saxifragetum.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2017-01-29 03:44:02]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=48353343. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Władysław Szafer, Stanisław Kulczyński: Rośliny polskie. Warszawa: PWN, 1953.
  • Kadereit J. W., Albach D. C., Ehrendorfer F., Galbany-Casals M. i inni. Which changes are needed to render all genera of the German flora monophyletic?. „Willdenowia”. 46, s. 39 – 91, 2016. DOI: http://dx.doi.org/10.3372/wi.46.46105. 
  • Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-11-10].
  • The Plant List. [dostęp 2017-01-28].
  • Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa, Adam Zając, Maria Zając: Flowering plants and pteridophytes of Poland : a checklist. Krytyczna lista roślin naczyniowych Polski. Instytut Botaniki PAN im. Władysława Szafera w Krakowie, 2002. ISBN 83-85444-83-1.
  • Cardaminopsis neglecta. [dostęp 2017-01-24].
Przypisane cechy
barwa kwiatów płatki białe
barwa kwiatów płatki różowe
kształt blaszki liście jajowate
ulistnienie liście owłosione
ulistnienie bezogonkowe
ulistnienie u dołu łodygi lub odziomkowe
ulistnienie wcinane (wrębne, sieczne i klapowane)
ulistnienie ząbkowany
ulistnienie całobrzegie
ulistnienie liście pierzaste
rodzaj owoców łuszczyna
rodzaj owoców skrzydełka
wygląd łodygi łodyga pełzająca
wygląd łodygi łodyga owłosiona
wygląd łodygi łodyga gładka
pora kwitnienia lipiec
pora kwitnienia sierpień