Piaskowiec orzęsiony Arenaria ciliata

Piaskowiec orzęsiony, p. rzęsowaty (Arenaria ciliata) – gatunek rośliny należący do rodziny goździkowatych. Występuje w Karpatach i Alpach. W Polsce wyłącznie w Tatrach. Wzdłuż potoków i rzek przenoszących jego pędy i nasiona schodzi na Podtatrze.

Liście ulistnienie naprzeciwlegle. Liście łopatkowato-lancetowate, o nasadach stopniowo zwężających się w krótki (ok. 5 mm) ogonek. Liście 1-nerwowe, o długości 4-6 mm i szerokości ok. 2 mm. Kwiaty wyrastające na pojedynczych, cienkich i wzniesionych szypułkach. Składają się z 5 białych płatków, które są o ok. 1/3 dłuższe od ostro zakończonych i naprzemianlegle z płatkami osadzonych działek kielicha. Działki kielicha i szypułki są orzęsione. Wewnątrz korony jeden słupek i 10 pręcików. Pokrój roślina darniowa z rozesłanymi i gęsto rozgałęziającymi się pędami. Kwiatowe pędy są szorstko owłosione (stąd nazwa gatunkowa rośliny). Owoc otwierająca się na szczycie 6 ząbkami jajowata torebka. Ma długość równą długości kielicha. Nasiona liczne, drobne i bez elajosomu.

Biologia i występowanie


Rozwój: bylina. Kwitnie od maja do lipca.
Siedlisko: murawy, piargi, skały. W Tatrach występuje od regla dolnego do piętra turniowego, głównie jednak w piętrze kosówki i piętrze halnym. Rośnie na podłożu wapiennym – roślina wapieniolubna.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2017-10-21 19:19:32]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=48760769. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa: Kwiaty Tatr. Przewodnik kieszonkowy. Warszawa: MULTICO Oficyna Wyd., 2003. ISBN 83-7073-385-9.
  • Władysław Szafer, Stanisław Kulczyński: Rośliny polskie. Warszawa: PWN, 1953.
  • Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa, Adam Zając, Maria Zając: Flowering plants and pteridophytes of Poland : a checklist. Krytyczna lista roślin naczyniowych Polski. Instytut Botaniki PAN im. Władysława Szafera w Krakowie, 2002. ISBN 83-85444-83-1.
  • The Plant List. [dostęp 2017-01-11].
  • Stevens P.F.: Caryophyllales (ang.). Angiosperm Phylogeny Website, 2001–. [dostęp 2010-02-12].