Chłodek drobny Arnoseris minima

Chłodek drobny (Arnoseris minima L.) – gatunek rośliny należącej do rodziny astrowatych. Występuje na dużej części Europy, w Polsce na niżu, przede wszystkim w części zachodniej. W górach rzadko.

Liście od spodu owłosione, na brzegach orzęsione, odwrotnie jajowate lub klinowato-jajowato-podługowate. Wszystkie odziomkowe, mniej lub bardziej przylegające do ziemi. Koszyczki z krótkimi żółtymi kwiatkami języczkowatymi. Kwiaty koszyczki o średnicy 7-10 mm z krótkimi żółtymi kwiatkami języczkowatymi. Rzadko pojedyncze, częściej po 2-4, w luźnym gronie. Łodyga maczugowato zgrubiała, naga, wzniesiona.

Biologia i występowanie


Roślina jednoroczna. Kwitnie od czerwca do września. Porasta miedze, przydroża, pola, nieużytki, gleby piaszczyste, unika podłoża wapiennego. W Polsce występuje na niżu, wyżynach i pogórzu, przede wszystkim w części zachodniej. W górach rzadziej. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla SAll. Arnoseridenion minimae i Ass. Arnoserido-Scleranthetum. Liczba chromosomów 2n = 18.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2017-10-21 19:20:36]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=48331120. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Bertram Münker: Kwiaty polne i leśne. Warszawa: Świat Książki, 1998. ISBN 83-7129-756-4.
  • Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-04-15].
Przypisane cechy
barwa kwiatów płatki żółte
kształt korony koszyczek
kształt blaszki liście jajowate
kształt blaszki liście lancetowate
kształt blaszki liście najszersze przy końcu
kształt blaszki liście odwrotnie jajowate
kształt blaszki liście klinowate
ulistnienie liście owłosione
ulistnienie u dołu łodygi lub odziomkowe
wygląd łodygi łodyga gładka
wygląd łodygi łodyga wzniesiona
pora kwitnienia czerwiec
pora kwitnienia lipiec
pora kwitnienia sierpień
pora kwitnienia wrzesień