Bylica polna Artemisia campestris

Bylica polna (Artemisia campestris L.) – gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Dawniej roślina ta nazywana była również trzeszczykiem. Jest szeroko rozprzestrzeniona na półkuli północnej. Rośnie dziko na znacznych obszarach Ameryki Północnej, w całej niemal Europie, w Afryce Północnej (Algieria, Libia, Tunezja i Maroko) oraz w Azji (Syberia, Kaukaz, Kazachstan, Turcja). W Polsce jest gatunkiem bardzo pospolitym.

Liście pierzastodzielne, z wierzchu ciemnozielone, od spodu białawe i filcowate. Składają się z odcinków o szerokości do 1,5 mm. W nasadzie posiadają wyraźne uszka lub pierzaste łatki. W czasie kwitnienia występują jeszcze liście odziomkowe. Kwiaty zebrane w liczne, drobne i jajowate koszyczki o szerokości do 3 mm. W koszyczkach tych znajdują się liczne kwiaty. Na brzegach koszyczka występują czerwonobrunatne kwiatami żeńskimi. Łodyga silnie rozgałęziona, osiąga wysokość 30–80(100) cm. Tylko młode rośliny są owłosione, później są nagie.

Biologia i występowanie


Półkrzew, chamefit. Kwitnie od lipca do września. Przedprątne kwiaty nie posiadają miodników i są wiatropylne. Nie wydziela zapachu charakterystycznego dla wielu innych gatunków bylic. Siedlisko: przydroża, suche murawy, ugory, nieużytki i miejsca ruderalne. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla klasy (Cl.) Festuco-Brometea. Roślina trująca w większych ilościach. Liczba chromosomów 2n= 36.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2017-10-21 19:21:14]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=48131125. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Teofil Wojterski: Zielonym szlakiem polskiego wybrzeża. Nasza Księgarnia, 1957, s. 41.
  • Olga Seidl, Józef Rostafiński: Przewodnik do oznaczania roślin. Warszawa: PWRiL, 1973.
  • Artemisia campestris (ang.). Flora of North America. eFloras.org. [dostęp 2010-06-27].
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-05-27].
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-04-15].
  • Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
Przypisane cechy
ogólne roślina trująca
barwa kwiatów rurkowatych rdzawa
kształt korony grono
typ kwiatu słupkowy
typ kwiatu obupłciowy
kształt blaszki liście równowąske
liście przykwiatowe okrywy koszyczków
typ liści liść prosty
ulistnienie ogonek liściowy obecny
ulistnienie u dołu łodygi lub odziomkowe
ulistnienie wcinane (wrębne, sieczne i klapowane)
ulistnienie liście pierzaste
wygląd łodygi łodyga gałęzista
wygląd łodygi łodyga gładka
szacowana wysokość łodygi od kostki do kolana (15< x <60 cm)
pora kwitnienia lipiec
pora kwitnienia sierpień
pora kwitnienia wrzesień