Aspidistra wyniosła Aspidistra elatior

Aspidistra wyniosła (Aspidistra elatior) – gatunek ozdobnej byliny pochodzący z suchych terenów leśnych Dalekiego Wschodu (Chin i Japonii).

Liście skórzaste, ciemnozielone, eliptyczne, ostro zakończone, do 60 cm długości. Kwiat niepozorny, pojedynczy, rozwija się na krótkiej szypułce tuż nad powierzchnią podłoża. Okwiat czerwonobrunatny lub purpurowobrunatny, dzwonkowaty z 8-ma pręcikami i jednym słupkiem. Owocem jest jagoda. Pokrój bylina kłączowa o dużych odziomkowych.

W Polsce i innych krajach strefy umiarkowanej gatunek często uprawiany jako ozdobna roślina doniczkowa. Jest wyjątkowo odporna na suszę, złe oświetlenie, skoki temperatury i zaniedbywanie. Cechuje się powolnym wzrostem. Roślinę należy przesadzać w odstępie 4 lat, na wiosnę. Najlepszym podłożem dla niej jest ziemia gliniastotorfowa wymieszana z podstawowym nawozem.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2017-10-21 19:22:33]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=40141344. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-09-05].
  • Zbigniew Podbielkowski: Słownik roślin użytkowych. Warszawa: PWRiL, 1989. ISBN 83-09-00256-4.
Przypisane cechy
ogólne roślina ozdobna
ogólne roślina użytkowa
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki czerwone
symetria kwiatu symetria dzwonkowata
kształt blaszki liście jajowate
kształt blaszki liście eliptyczne