Ośmiał mniejszy Cerinthe minor

Ośmiał mniejszy (Cerinthe minor L.) – gatunek roślin należący do rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae). Rośnie dziko w Azji Zachodniej (Liban, Syria, Turcja) oraz w Europie Południowej, Wschodniej i Środkowej. Jest też uprawiany w niektórych innych regionach świata. W Polsce jest archeofitem lub efemerofitem, występuje w południowej części kraju, czasami zawlekany jest również w inne regiony Polski.

Liście pojedyncze, podługowate i zaokrąglone, dość często z białymi plamkami. Liście odziomkowe wyrastają na długich ogonkach, łodygowe nasadami obejmują łodygę. Górne przysadki mają orzęsione brzegi. Kwiaty cytrynowożółte, czasami posiadające 5 purpurowych plam. Płatki korony lancetowate, zaostrzone i podzielone do 1/2 lub 1/3, Pokrój roślina zielna o wysokości 20-60 cm, cała sina naga i gładka, lub słabo szorstko owłosiona. Owoc szare i lśniące rozłupki.

Biologia i występowanie


Roślina dwuletnia lub bylina. Rośnie na przydrożach, w suchych potokach, na skałach. Kwitnie od maja do lipca. Liczba chromosomów 2n = 36.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-04-03 15:49:17]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=52303369. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2012-05-28].
  • The Plant List. [dostęp 2012-05-28].
  • Władysław Szafer, Stanisław Kulczyński: Rośliny polskie. Warszawa: PWN, 1953.
  • Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-03-22].
Przypisane cechy
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki żółte
barwa kwiatów płatki purpurowe
kształt blaszki liście lancetowate
ulistnienie liście owłosione
ulistnienie ogonek liściowy obecny
ulistnienie bezogonkowe
ulistnienie u dołu łodygi lub odziomkowe
kolor owoców szare
rodzaj owoców rozłupki
wygląd łodygi łodyga szorstka
wygląd łodygi łodyga owłosiona
wygląd łodygi łodyga gładka
pora kwitnienia maj
pora kwitnienia czerwiec
pora kwitnienia lipiec