Jesion pensylwański Fraxinus pennsylvanica

Jesion pensylwański (Fraxinus pennsylvanica Marsh.), czasami nazywany j. omszonym – gatunek drzewa należący do rodziny oliwkowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej. W Polsce jest sadzony, czasami dziczeje i samorzutnie rozsiewa się w lasach położonych wzdłuż dróg, gdzie został nasadzony. Po rodzimym jesionie wyniosłym jest drugim co do częstości występowania gatunkiem jesionu w Polsce. Do Europy został sprowadzony w 1783 r., w Ogrodzie Botanicznym w Krakowie rósł już podobno w 1808 r.

Liście nieparzystopierzaście złożone z 5-9 podłużnie jajowatych i drobno piłkowanych listków o długości 9-14 cm. Na spodniej stronie są owłosione. Jesienią przebarwiają się na intensywnie żółty kolor. Kwiaty rozdzielnopłciowe, zebrane w wiechę. Pokrój drzewo o wysokości zwykle do 20 m. Rekordowy osobnik w Cass County w stanie Minnesota ma 29 metrów wysokości. W Polsce nie przekracza 15 m wysokości. Ma szeroką, jednostronną koronę o zwisających pędach. Łodyga młode pędy mają szarobrunatny kolor, białe przetchlinki i są omszone. Pąki są brązowe. Owoce oskrzydlone, eliptycznopodługowate orzeszki (skrzydlaki) o długości 5-7 cm i szerokości 0,5-1,2 cm. Skrzydełko jest znacznie dłuższe od orzeszka.

Biologia i występowanie


Kwitnie przed rozwojem liści od kwietnia do maja. Jest wiatrosiewny. Liczba chromosomów 2n=46. W swoim naturalnym środowisku w Ameryce Północnej występuje głównie na żyznych i wilgotnych, a nawet podmokłych glebach, ale można go spotkać także na prerii.


W Polsce typowe formy są sadzone w parkach i przy drogach. Nadaje się głównie do nasadzeń krajobrazowych. Jest całkowicie odporny na mróz. Istnieją też odmiany ozdobne.
Drewno jest trwałe, mocne, dość lekkie, ustępuje nieco wartością drewnu jesionu amerykańskiego.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-04-03 17:44:17]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=51791533. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Otwarta encyklopedia leśna. [dostęp 9 lipca 2008].
  • Miłowit Boguszewicz, Piotr Banaszczak: Katalog roślin II : drzewa, krzewy, byliny polecane przez Związek Szkółkarzy Polskich. Warszawa: Agencja Promocji Zieleni. Związek Szkółkarzy Polskich, 2003. ISBN 83-912272-3-5.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-03-24].
  • Szkółkarstwo. Drzewo roku 2004. [dostęp 9 lipca 2008].
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2011-01-17].
  • Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
Przypisane cechy
ogólne drzewo
ogólne roślina ozdobna
ogólne roślina użytkowa
kształt blaszki liście jajowate
ulistnienie liście owłosione
ulistnienie piłkowane
ulistnienie liście pierzaste
rodzaj owoców orzechy
rodzaj owoców skrzydełka
wygląd łodygi łodyga omszona
szacowana wysokość łodygi wyższa od człowieka (> 200 cm)