Szarota leśna Gnaphalium sylvaticum

Szarota leśna (Gnaphalium sylvaticum L., według innych ujęć Omalotheca sylvatica ( L. ) Sch.Bip. & F.W.Schultz) – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny astrowatych. Występuje na półkuli północnej w Europie i Azji.

Liście lancetowate, odziemkowe długie, środkowe krótsze bez ogonków. Posiadają jeden nerw, od spodu pokryte wełniście. Kwiaty zebrane po 3–7 koszyczków w pęczki, które tworzą wierzchołkowy kłos lub grono.Występuje w naświetlonych częściach lasów, na łąkach, pastwiskach, miedzach i wzdłuż dróg. Kwitnie w sierpniu i wrześniu. Pokrój łodyga wzniesiona, rozgałęziona, wysokość od 10 do 80 cm, najczęściej do 50 cm.

Biologia i występowanie


Występuje w prawie całej Europie poza najdalej na północ wysuniętych częściach. Rzadka na południu. W Azji występuje w zachodniej Syberii, w rejonie Kaukazu i w Azji Środkowej. Została zawleczona do wschodniej części Ameryki Północnej, do Nowej Zelandii i na rosyjski Daleki Wschód.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-08-30 22:24:26]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=53620815. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-03-24].
  • Kadereit J. W., Albach D. C., Ehrendorfer F., Galbany-Casals M. i inni. Which changes are needed to render all genera of the German flora monophyletic?. „Willdenowia”. 46, s. 39 – 91, 2016. DOI: 10.3372/wi.46.46105. 
Przypisane cechy
korona kwiatu i typ kwiatostanu koszyczek
korona kwiatu i typ kwiatostanu grono
korona kwiatu i typ kwiatostanu kłos
kształt blaszki liście lancetowate
wygląd łodygi łodyga gałęzista
wygląd łodygi łodyga wzniesiona
szacowana wysokość łodygi od kolana do pasa (60 < x < 100 cm)
pora kwitnienia sierpień
pora kwitnienia wrzesień