Jastrzębiec wierzchotkowy Hieracium cymosum

Jastrzębiec wierzchotkowy (Hieracium cymosum L.) – gatunek rośliny z rodziny astrowatych. W Polsce jest rzadki; występuje na rozproszonych stanowiskach na terenie całego kraju.

Liście z wierzchu pokryte włoskami gwiazdkowatymi, spodem - włoskami prostymi. Kwiaty żółte, zebrane w koszyczki pokryte włoskami gruczołowymi oraz prostymi, te z kolei zebrane w baldaszkowaty kwiatostan. Łodyga wyprostowana, do 70 cm wysokości, w dolnej części pokryta krótkimi, rudymi włoskami, poza tym gwiazdkowato owłosiona. Owoc niełupka z 10 drobnymi ząbkami na szczycie. Puch kielichowy jednorzędowy z włoskami o równej długości.

Biologia i występowanie


Bylina, hemikryptofit. Rośnie na łąkach i w murawach kserotermicznych. Kwitnie w czerwcu i lipcu. Gatunek charakterystyczny rzędu Festucetalia valesiacae.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 21:15:09]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=53611618. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-04-15].
  • Red list of plants and fungi in Poland. Czerwona lista roślin i grzybów Polski. Zbigniew Mirek, Kazimierz Zarzycki, Władysław Wojewoda, Zbigniew Szeląg (red.). Kraków: Instytut Botaniki im. W. Szafera, Polska Akademia Nauk, 2006. ISBN 83-89648-38-5.
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki żółte
korona kwiatu i typ kwiatostanu kwiatostan
korona kwiatu i typ kwiatostanu koszyczek
ulistnienie liście owłosione
rodzaj owoców niełupki
rodzaj owoców puch kielichowy
powierzchnia owocu owłosiona
wygląd łodygi łodyga owłosiona
szacowana wysokość łodygi od kolana do pasa (60 < x < 100 cm)
pora kwitnienia czerwiec
pora kwitnienia lipiec