Jastrzębiec Lachenala Hieracium lachenalii

Jastrzębiec Lachenala (Hieracium lachenalii C. C. Gmel.) – gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych. W Polsce jest pospolity na całym obszarze.

Liście odziomkowych przeważnie kilka, owłosionych lub prawie nagich. Są jajowate, obustronnie klinowato zwężone, przeważnie zazębione, na górnej stronie zielone, na spodniej jaśniejsze. Liści łodygowych jest 5-10, są mniejsze od odziomkowych i wyrastają skrętolegle w rozgałęzieniach łodygi. Kwiaty zebrane w koszyczki, zwykle w liczbie 5-10. Poszczególne koszyczki mają długość 10-12 mm, są owłosione szarymi, gruczołowatymi i gwiazdkowatymi włoskami, czasem z domieszką włosków prostych. Kwiaty żółte, o prostych ząbkach, bez rzęs. Łodyga wzniesiona, rozgałęziona, o wysokości 20-40(80) cm. Owoce brunatne lub czarnobrunatne niełupki z brudnobiałym puchem kielichowym.

Biologia i występowanie


Bylina, hemikryptofit. Kwitnie od czerwca do września, nasiona są rozsiewane przez wiatr. Siedlisko: występuje w świetlistych lasach i zaroślach oraz na łąkach. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla O. Nardetalia.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 21:15:26]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=51785103. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.
  • Władysław Szafer, Stanisław Kulczyński: Rośliny polskie. Warszawa: PWN, 1953.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-04-15].
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki żółte
korona kwiatu i typ kwiatostanu koszyczek
kształt blaszki liście jajowate
kształt blaszki liście najszersze przy końcu
kształt blaszki liście klinowate
ulistnienie liście skrętoległe
ulistnienie liście owłosione
ulistnienie u dołu łodygi lub odziomkowe
ulistnienie ząbkowany
kolor owoców czarne
kolor owoców brązowe
rodzaj owoców niełupki
rodzaj owoców puch kielichowy
wygląd łodygi łodyga gałęzista
wygląd łodygi łodyga wzniesiona
pora kwitnienia czerwiec
pora kwitnienia lipiec
pora kwitnienia sierpień
pora kwitnienia wrzesień