Konikleca czubata Hippocrepis comosa

Konikleca czubata (Hippocrepis comosa L.) – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny bobowatych. Występuje w Europie. W Polsce występuje w Tatrach po piętro kosodrzewiny, zawleczony na Śląsk. Jest bardzo rzadki.

Liście długoogonkowe z 5-6(7) parami jajowatych lub podłużnych listków o wyciętych wierzchołkach. Posiadają jajowatego kształtu, odstające przylistki. Kwiaty motylkowe, zebrane w główkowate kwiatostany baldaszkowate o kolorze żółtym, znacznie dłuższe od liści, z kątów których wyrastają. W baldaszku jest 6-12 kwiatków o szypułkach krótszych od rurki kielicha. Korona ma długość do 1 cm, kielich jest nagi, żagielek brunatno żyłkowany. Łodyga leżąca lub podnosząca się, o długości 10 – 30 cm, silnie rozgałęziająca się, u podstawy drewniejąca. Jest naga lub przylegająco owłosiona. Owoc wąski i falisto pogięty strąk.

Biologia i występowanie


Bylina, hemikryptofit. Siedlisko: słoneczne pagórki, suche zbocza, widne bory sosnowe, kamieniołomy i skały, chętnie na glebach wapiennych. W Tatrach rośnie na suchych wapiennych stokach i skałach. Kwitnie od maja do lipca.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 21:16:38]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=51820689. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Bertram Münker: Kwiaty polne i leśne. Warszawa: Świat Książki, 1998. ISBN 83-7129-756-4.
  • The Plant List. [dostęp 2017-01-17].
  • Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa, Adam Zając, Maria Zając: Flowering plants and pteridophytes of Poland : a checklist. Krytyczna lista roślin naczyniowych Polski. Instytut Botaniki PAN im. Władysława Szafera w Krakowie, 2002. ISBN 83-85444-83-1.
  • Władysław Szafer, Stanisław Kulczyński: Rośliny polskie. Warszawa: PWN, 1953.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website/Fabaceae (ang.). 2001–. [dostęp 2009-09-23].
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki żółte
barwa kwiatów płatki brązowe
korona kwiatu i typ kwiatostanu kwiatostan
korona kwiatu i typ kwiatostanu główka
symetria kwiatu kwiat motylkowy
symetria kwiatu grzbiecista, motylkowata
kształt blaszki liście jajowate
ulistnienie ogonek liściowy obecny
rodzaj owoców strąki
wygląd łodygi łodyga gałęzista
wygląd łodygi łodyga owłosiona
wygląd łodygi łodyga gładka
pora kwitnienia maj
pora kwitnienia czerwiec
pora kwitnienia lipiec