Podbiałek alpejski Homogyne alpina

Podbiałek alpejski (Homogyne alpina L.) – gatunek rośliny z rodziny astrowatych (Asteraceae). Występuje w południowej i środkowej Europie. W Polsce wyłącznie w Karpatach i Sudetach.

Liście nieduże na długich ogonkach o unerwieniu siatkowym, lśniące, skórzaste, odziomkowe okrągławo-sercowate z płytkimi lekko owalnymi zatokami na obrzeżu, pokryte od spodu srebrzystym meszkiem. Pojawiają się pod koniec kwitnienia. Kwiaty zebrane w pojedyncze, fioletowo-różowe koszyczki. Na brzegu koszyczka liczne języczkowate kwiaty żeńskie, w środku obupłciowe, lecz płonne kwiaty rurkowate. Pokazują się, zanim rozwiną się liście. Pokrój roślina górska z rozłogami zakończonymi różyczkami liściowymi. Łodyga łodygi kwiatostanowe wełniasto-włosiste o wysokości do 30 cm, pokryte łuskowatymi liśćmi. Kłącze czołgające z licznymi i owłosionymi rozłogami. Owoce nagie niełupki z białym puchem kielichowym.

Biologia i występowanie


Rozwój: bylina. Kwitnie przed wytworzeniem letnich liści asymilacyjnych, od kwietnia do lipca. Roślina wiatrosiewna.
Siedlisko: lasy, głównie szpilkowe, zarośla kosówki, traworośla oraz hale, od regla dolnego po piętro turniowe. Roślina kwasolubna. Rośnie na najuboższych w składniki pokarmowe glebach brunatnych oraz bielicowych, wyługowanych, o podłożu kwaśnym.
W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla klasy (Cl.) Vaccinio-Piceion.
Liczba chromosomów 2n= 120 (160).

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-04-03 18:34:43]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=51662617. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Władysław Szafer, Stanisław Kulczyński: Rośliny polskie. Warszawa: PWN, 1953.
  • Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa: Kwiaty Tatr. Przewodnik kieszonkowy. Warszawa: MULTICO Oficyna Wyd., 2003. ISBN 83-7073-385-9.
  • Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-04-15].
  • The Plant List. [dostęp 2012-07-03].
  • Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
Przypisane cechy
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki różowe
barwa kwiatów płatki fioletowe
korona kwiatu i typ kwiatostanu koszyczek
symetria kwiatu symetria rurkowata
kształt blaszki liście sercowate
kształt blaszki liście jajowate
ulistnienie liście owłosione
ulistnienie ogonek liściowy obecny
ulistnienie u dołu łodygi lub odziomkowe
kolor owoców białe
rodzaj owoców niełupki
rodzaj owoców puch kielichowy
wygląd łodygi łodyga owłosiona