Wilec purpurowy Ipomoea purpurea

Wilec purpurowy (Ipomoea purpurea) – gatunek roślin zielnych należący do rodziny powojowatych. W Polsce uprawiany jako roślina ozdobna i przejściowo dziczejący (efemerofit).

Liście ciemnozielone, sercowate, ogonkowe. Kwiaty w kształcie szeroko rozwartego kielicha, o średnicy do 4 cm. Mają kolor u różnych odmian od białego poprzez różowy, purpurowy,purpurowofioletowy niebieski do fioletowego. Łodyga pnąca się, owijająca się wokół podpór. Osiąga wysokość do 3 m.

Roślina ozdobna służąca do okrywania ogrodzeń, balkonów, altan. Można go uprawiać w zwykłej ziemi ogrodowej, jednak lepiej rośnie w wapiennej i żyznej ziemi. Wymaga stałego podlewania. Dobrze rośnie w słońcu, ale może też rosnąć w półcieniu. Uprawiany jest z nasion, które wysiewa się na początku marca bezpośrednio do doniczek czy skrzynek balkonowych. Należy wysiewać po 2-3 nasiona w odstępie co 10 cm. Podczas lata zasilać co 2-3 tyg. rozcieńczonymi nawozami.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-01-21 09:50:20]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=51722521. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-04-14].
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2011-07-02].
  • Anita Paszkiewicz-Tokarczyk: Balkon cały w kwiatach. Warszawa: Wydawnictwa „Alfa”, 1987. ISBN 83-7001-119-5.
Przypisane cechy
ogólne roślina ozdobna
ogólne roślina użytkowa
barwa kwiatów płatki białe
barwa kwiatów płatki różowe
barwa kwiatów płatki fioletowe
barwa kwiatów płatki niebieskie
barwa kwiatów płatki purpurowe
kształt blaszki liście sercowate
ulistnienie ogonek liściowy obecny
szacowana wysokość łodygi wyższa od człowieka (> 200 cm)