Zdrojówka rutewkowata Isopyrum thalictroides

Zdrojówka rutewkowata (Isopyrum thalictroides L.) – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny jaskrowatych. Występuje w południowej oraz środkowej Europie. W Polsce roślina średnio pospolita (3 w 5 stopniowej skali częstości występowania), głównie w Polsce centralnej i wschodniej, w Polsce zachodniej jest wielką rzadkością.

Liście ciemnozielone, podwójnie trójsieczne. Odcinki drugiego rzędu są zaokrąglone i dłoniasto 2 lub 3 wrębne. Wyrastają skrętolegle na długich ogonkach i posiadają błoniaste przylistki. Kwiaty drobne, wyrastają pojedynczo w kątach górnych liści na długich szypułkach. Okwiat składa się z 5 działek kielicha, 5 białych płatków korony, 5 listków miodnikowych o łyżkowatym kształcie, 2 słupków i ponad 20 pręcików. Działki kielicha są białe podobnie, ostro zakończone i większe od płatków korony. Pokrój roślina swoim wyglądem przypomina zawilca gajowego. Po wytworzeniu owoców nadziemny pęd szybko obumiera, dlatego w lecie rośliny tej już nie spotyka się w lesie. Łodyga wzniesiona, nierozgałęziająca się, dość gruba, o wysokości do 30 cm, dołem bezlistna. Pod ziemią roślina posiada kłącze. Owoc pokryte żeberkami, płaskie mieszki. Nasiona mają jajowaty kształt i są poprzecznie zmarszczone.

Biologia i występowanie


Bylina, geofit ryzomowy. Kwitnie od marca do maja, jest rośliną miododajną i owadopylną. Występuje w cienistych lasach liściastych i zaroślach. Wymaga gleb próchnicznych lub gliniastych. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla rzędu (O). Fagetalia. Roślina trująca.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 21:22:43]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=51699854. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Tadeusz Traczyk: Rośliny lasu liściastego. Warszawa: PZWS, 1959.
  • Olga Seidl, Józef Rostafiński: Przewodnik do oznaczania roślin. Warszawa: PWRiL, 1973.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-06-07].
  • Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
Przypisane cechy
ogólne roślina trująca
ogólne roślina miododajna
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki białe
ulistnienie liście skrętoległe
ulistnienie ogonek liściowy obecny
ulistnienie wcinane (wrębne, sieczne i klapowane)
ulistnienie liście pierzaste
rodzaj owoców mieszek
powierzchnia owocu pomarszczona
wygląd łodygi łodyga wzniesiona
pora kwitnienia marzec
pora kwitnienia kwiecień
pora kwitnienia maj