Miesiącznica trwała Lunaria rediviva

Miesiącznica trwała (Lunaria rediviva L.) – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny kapustowatych. Występuje w Europie. W niektórych krajach jest uprawiany jako roślina ozdobna. W Polsce rzadki.

Liście wszystkie ogonkowe, sercowate, na brzegu lekko kolczasto ząbkowane. Kwiaty drobne, bladofioletowe, czterokrotne, zebrane w złożone grona, o przyjemnym zapachu. Płatki korony o długości od 10 do 12 mm, działki kielicha od 4 do 6 mm. Pokrój bylina posiadająca kłącze. Łodyga wzniesiona, o wysokości 30-150 cm, pęd zielony, owłosiony rozgałęziony od góry. Owoce łuszczyny eliptyczne, silnie spłaszczone o długości od 3,5 do 9 cm i szerokości do 3,5 cm, na obu końcach zaostrzone, ze srebrzyście błyszczącą przegrodą.

Biologia i występowanie


Bylina, hemikryptofit. Kwitnie od kwietnia do czerwca, a w wyższych położeniach górskich nawet do końca lipca. Kwiaty rośliny zapylane są przez motyle nocne. Siedlisko: cieniste lasy, wąwozy, zbocza o północnej i zachodniej ekspozycji, podnóża skał, skraje rumowisk i osypisk. Wymaga miejsc wilgotnych, zacienionych. Roślina wapieniolubna, posiada optimum synekologiczne w jaworzynie z miesięcznicą trwałą, w której tworzy często rozległe łany. Nosi ludową nazwę "nocna panna" związaną z tym, że jej kwiaty wydzielają zwłaszcza wieczorem i w nocy dobrze wyczuwalny zapach. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla All. Tilio platyphylli-Acerion pseudoplatani i zespołu roślinności Lunario-Aceretum. Liczba chromosomów 2n= 30, 60.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-04-03 19:25:43]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=52303906. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.
  • Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2004, s. 193. ISBN 83-01-14342-8.
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-10-27].
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001- .... [dostęp 2010-05-13].
  • Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
Przypisane cechy
ogólne roślina ozdobna
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki fioletowe
korona kwiatu i typ kwiatostanu grono
liczba płatków płatki cztery
kształt blaszki liście sercowate
ulistnienie ogonek liściowy obecny
ulistnienie ząbkowany
ulistnienie kolczasto-ząbkowane
rodzaj owoców łuszczyna
wygląd łodygi łodyga gałęzista
wygląd łodygi łodyga owłosiona
wygląd łodygi łodyga wzniesiona
szacowana wysokość łodygi od pasa do wysokości człowieka (100 < x < 200 cm)
pora kwitnienia kwiecień
pora kwitnienia maj
pora kwitnienia czerwiec