Kosmatka licznokwiatowa Luzula multiflora

Kosmatka licznokwiatowa, k. wielokwiatowa (Luzula multiflora (Ehrh.) Lej.) – gatunek rośliny należący do rodziny sitowatych (Juncaceae). W Polsce jest rośliną bardzo pospolitą na terenie całego niżu, w górach sięga po regiel górny.

Liście płaskie, o szerokości 3-4 mm, luźno orzęsione. Pochwy liściowe zamknięte. Kwiaty zebrane w kwiatostanie w postaci rozpierzchłej wiechy złożonej z 3 do 10 kłosów. Kłosy o kształcie jajowatym lub kulistym, 8-15 kwiatowe, wzniesione. Kwiaty obupłciowe. Listki okwiatu prawie równej długości, biało obrzeżone, rdzawe i ostre. Szyjka słupka o tej samej długości co zalążnia. Pylniki żółte, niewiele dłuższe od nitek pręcika. Pokrój bylina gęstokępkowa, bez rozłogów. Tworzy liczne, sztywne i wzniesione łodygi o wysokości do 20-50 cm. Owoc torebka o długości 2-3 mm, tępojajowata, z krótkim wierzchołkiem.

Biologia i występowanie


Kwitnie od kwietnia do czerwca, zasiedla suche i średnio wilgotne łąki, przydroża, zarośla, murawy i świetliste lasy. Wykazuje preferencje do gleb ubogich. Gatunek charakterystyczny dla Nardo-Callunetea.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-01-28 04:15:28]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=52055125. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • The Plant List. [dostęp 2013-07-04].
  • Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.
  • D. Gayówna, Ewa Śliwińska: Rośliny łąk. Warszawa: PZWS, 1960.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-11-21].
Przypisane cechy
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki białe
barwa kwiatów płatki żółte
korona kwiatu i typ kwiatostanu kwiatostan
korona kwiatu i typ kwiatostanu kłos
korona kwiatu i typ kwiatostanu wiecha złożona
ulistnienie liście owłosione
rodzaj owoców torebki
pora kwitnienia kwiecień
pora kwitnienia maj
pora kwitnienia czerwiec