Kosmatka licznokwiatowa Luzula multiflora

Kosmatka licznokwiatowa, k. wielokwiatowa (Luzula multiflora (Ehrh.) Lej.) – gatunek rośliny należący do rodziny sitowatych (Juncaceae). W Polsce jest rośliną bardzo pospolitą na terenie całego niżu, w górach sięga po regiel górny.

Liście płaskie, o szerokości 3-4 mm, luźno orzęsione. Pochwy liściowe zamknięte. Kwiaty zebrane w kwiatostanie w postaci rozpierzchłej wiechy złożonej z 3 do 10 kłosów. Kłosy o kształcie jajowatym lub kulistym, 8-15 kwiatowe, wzniesione. Kwiaty obupłciowe. Listki okwiatu prawie równej długości, biało obrzeżone, rdzawe i ostre. Szyjka słupka o tej samej długości co zalążnia. Pylniki żółte, niewiele dłuższe od nitek pręcika. Pokrój bylina gęstokępkowa, bez rozłogów. Tworzy liczne, sztywne i wzniesione łodygi o wysokości do 20-50 cm. Owoc torebka o długości 2-3 mm, tępojajowata, z krótkim wierzchołkiem.

Biologia i występowanie


Kwitnie od kwietnia do czerwca, zasiedla suche i średnio wilgotne łąki, przydroża, zarośla, murawy i świetliste lasy. Wykazuje preferencje do gleb ubogich. Gatunek charakterystyczny dla Nardo-Callunetea.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2017-10-21 21:57:39]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=48330870. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • The Plant List. [dostęp 2013-07-04].
  • Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.
  • D. Gayówna, Ewa Śliwińska: Rośliny łąk. Warszawa: PZWS, 1960.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-11-21].
Przypisane cechy
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki białe
barwa kwiatów płatki żółte
kształt korony kwiatostan
kształt korony kłos
kształt korony wiecha złożona
ulistnienie liście owłosione
rodzaj owoców torebki
pora kwitnienia kwiecień
pora kwitnienia maj
pora kwitnienia czerwiec