Lucerna mieszańcowa Medicago ×varia

Lucerna mieszańcowa, lucerna pośrednia, lucerna piaskowa (Medicago ×varia Martyn) – gatunek byliny z rodziny bobowatych. Jest to mieszaniec lucerny siewnej i lucerny sierpowatej, uprawiany i dziczejący. Pochodzi prawdopodobnie z Kazachstanu i wschodniej Europy, rozprzestrzeniony jest w wielu innych regionach.

Kwiaty motylkowe o różnych barwach – żółtawozielone, czerwonofioletowe, fioletowe, rzadziej białe. Owoce wielonasienny, omszony strąk o 3/4-2 skrętach. Nasiona owalne, nerkowate, wydłużone, żółte do żółtobrunatnych.

Roślina uprawna – cenna roślina pastewna, wieloletnia i wielokośna, mniej wymagająca, bardziej plenna i trwalsza niż inne gatunki lucerny. Jest podstawową rośliną motylkową uprawianą w rejonach bardziej suchych, gdzie zawodzi uprawa koniczyny czerwonej. Dzięki głębokiemu systemowi korzeniowemu może czerpać wodę i sole mineralne z głębszych warstw gleby. Znajduje się w rejestrze roślin rolniczych Unii Europejskiej.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2017-11-12 04:12:09]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=50861468. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-02-25].
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website/Fabaceae (ang.). 2001–. [dostęp 2009-09-23].
  • Oficjalna strona PODR w Szepietowie. [dostęp 2010-02-25].
Przypisane cechy
ogólne roślina użytkowa
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki białe
barwa kwiatów płatki czerwone
barwa kwiatów płatki fioletowe
barwa kwiatów płatki żółte
symetria kwiatu kwiat motylkowy
symetria kwiatu grzbiecista, motylkowata
kolor owoców żółte
kolor owoców brązowe
rodzaj owoców strąki
powierzchnia owocu owłosiona