Jaskier tarczowaty Ranunculus peltatus

Jaskier tarczowaty (Ranunculus peltatus Schrank) – gatunek rośliny z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae Juss.). Występuje naturalnie w Afryce Północnej, Europie i Azji Zachodniej.

Liście są pływające. W zarysie mają okrągły kształt, złożone są z 3–7 wąskich klapek. Liście, które są zanurzone są sztywne i krótsze niż międzywęźla. Kwiaty mają biały kolor z żółtym zabarwieniem u nasady. Dorastają do 15–20 mm średnicy. Płatki są szerokie. Dno kwiatowe jest owłosione. Miodniki mają gruszkowaty kształt. Pokrój roślina jednoroczna lub bylina wodna o pędach osiągających długość 1,5 m. Owoce niełupki, które tworzą owoc zbiorowy – wieloniełupkę osadzoną na szypułce o długości 5–15 cm. Szypułki te są dłuższe w porównaniu do ogonków liściowych.

Biologia i występowanie


Rośnie naturalnie w Maroku, Algierii, Tunezji, Libii, Egipcie, Portugalii, Hiszpanii, (wliczając Baleary), Francji (łącznie z Korsyką), Belgii, Holandii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Danii, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Rosji (w Karelii oraz w obwodach leningradzkim i murmańskim), Estonii, na Łotwie, Litwie, w Polsce, Niemczech, Czechach, na Słowacji, Węgrzech, w Austrii, Włoszech, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Serbii, Czarnogórze, Macedonii, Albanii, Grecji (łącznie z Kretą), Bułgarii, Rumunii, Turcji, na Cyprze, w Syrii, Libanie oraz Izraelu.

We Francji występuje w północnej części kraju, w Masywie Centralnym oraz w Górnej Korsyce. We Włoszech został zaobserwowany w regionach Friuli-Wenecja Julijska, Wenecja Euganejska, Emilia-Romania, Toskania, Marche, Umbria, Lacjum, Apulia, Kalabria oraz na Sycylii i Sardynii. Na Cyprze na status gatunku autochtonicznego i występuje na większej części wyspy. W Izraelu rośnie powszechnie w Dolinie Hula, natomiast jest rzadko spotykany na Wzgórzach Golan, w Górnej Galilei i na Równinie Szaron, a w Dolinie Kinaret, Dolinie Zabulona, na Równinie Filistyńskiej, w Samarii oraz na Wyżynie Judzkiej.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2017-10-21 22:57:37]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=49059019. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Kaźmierczakowa R., Bloch-Orłowska J., Celka Z., Cwener A., Dajdok Z., Michalska-Hejduk D., Pawlikowski P., Szczęśniak E., Ziarnek K.: Polska czerwona lista paprotników i roślin kwiatowych. Polish red list of pteridophytes and flowering plants. Kraków: Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk, 2016. ISBN 978-83-61191-88-9.
  • Ranunculus peltatus (fr.). Plantes & botanique. [dostęp 21 lipca 2015].
  • Ranunculus peltatus subsp. peltatus (fr.). crdp.ac-besancon.fr. [dostęp 21 lipca 2015].
  • Ranunculus peltatus Schrank (ang.). Flora of Israel Online. [dostęp 21 lipca 2015].
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-05-30].
  • Ranunculus peltatus Schrank (ang.). The Plant List. [dostęp 21 lipca 2015].
  • Ranunculus peltatus subsp. peltatus (ang.). Flora of Cyprus — a dynamic checklist. [dostęp 21 lipca 2015].
  • Taxon: Ranunculus peltatus Schrank (ang.). Germplasm Resources Information Network – (GRIN). [dostęp 21 lipca 2015].
  • Ranunculus peltatus Schrank, 1789 (fr.). Inventaire National du Patrimoine Naturel. [dostęp 21 lipca 2015].
  • Ranunculus peltatus Schrank (wł.). Altervista. [dostęp 21 lipca 2015].
Przypisane cechy
ogólne roślina wodna
ogólne bylina
forma życiowa wg Raunkiæra hydrofit
forma życiowa wg Raunkiæra helofit
barwa kwiatów płatki białe
barwa kwiatów płatki żółte
rodzaj owoców niełupki
szacowana wysokość łodygi od pasa do wysokości człowieka (100 < x < 200 cm)
pora kwitnienia maj
pora kwitnienia czerwiec
pora kwitnienia lipiec