Róża wielokwiatowa Rosa multiflora

Róża wielokwiatowa (Rosa multiflora Thunb.) – gatunek krzewu z rodziny różowatych. Pochodzi ze wschodniej Azji (Chiny, Korea i Japonia), ale rozprzestrzenił się jako gatunek zawleczony w Australii i Nowej Zelandii, Ameryce Północnej i Afryce. Jest uprawiany na obszarach umiarkowanych i ciepłych półkuli północnej, także w Polsce.

Liście drobne, błyszczące, ciemnozielone; na jesieni przybierają pomarańczowoczerwoną barwę. Przylistki są frędzlowato wcinane. Kwiaty pięciopłatkowe, drobne i pachnące kwiaty zebrane są w wiechowate kwiatostany. Płatki białe lub różowe, pręciki złotożółte zrośnięte w kolumienkę. Działki kielicha po przekwitnieniu odginają się na zewnątrz i wcześnie odpadają. Szyjki słupków wystają z wnętrza hypancjum i są podobnie jak pręciki zrośnięte. Pokrój krzew rosnący bardzo bujnie i osiągający wysokość 2,5 m oraz średnicę 4 m. Łodyga długie pnące się lub czołgające pędy z krótkimi i hakowatymi kolcami. Owoce drobne (tzw. owoce pozorne), o średnicy tylko 0,5 cm, koralowo-czerwone.

Od gatunku tego pochodzi wiele odmian róż z grupy róż wielokwiatowych i pnących.
Ze względu na szybki przyrost biomasy nadaje się do uprawy jako roślina energetyczna.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-04-03 22:26:22]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=52303574. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-04-29].
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-05-05].
  • Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
Przypisane cechy
ogólne krzew
ogólne roślina użytkowa
barwa kwiatów płatki białe
barwa kwiatów płatki różowe
barwa kwiatów płatki żółte
korona kwiatu i typ kwiatostanu kwiatostan
liczba płatków płatków pięć
ulistnienie wcinane (wrębne, sieczne i klapowane)
kolor owoców czerwone
szacowana wysokość łodygi wyższa od człowieka (> 200 cm)