Rudbekia błyskotliwa Rudbeckia fulgida

Rudbekia błyskotliwa (Rudbeckia fulgida) – gatunek byliny należący do rodziny astrowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej, rośnie dziko w stanach Georgia, Teksas i Floryda, do Europy sprowadzona została dopiero w XVIII w. przez ogrodników. W Polsce wyłącznie jako popularna roślina uprawna (ozdobna).

Liście ulistnienie skrętoległe. Dolne liście szerokojajowate z ostrym końcem i ząbkowane, górne lancetowate i całobrzegie. U typowej formy są szorstko owłosione. Kwiaty zebrane w kwiatostany typu koszyczek. Duże brzeżne kwiaty języczkowe są intensywnie żółte lub jasnopomarańczowe. Wewnętrzne kwiaty rurkowe są ciemnobrązowe, prawie czarne. Dno koszyczka jest silnie wypukłe, plewinki orzęsione tylko na brzegach. Kwitnie od lipca do połowy października. Pokrój tworzy gęste kępy. Wytwarza rozłogi, za pomocą których rozmnaża się wegetatywnie. Łodyga wzniesiona, prosta, sztywna, pokryta drobnymi włoskami, rozgałęziająca się. Osiąga wysokość 40-60 cm. Dołem kanciasta, górą żeberkowana.

Biologia i występowanie


'Herbstonne' – pochodzi ze skrzyżowania rudbekii błyskotliwej z rudbekią nagą. Ma żółte, pojedyncze koszyczki, gładkie liście i jest wyższa od typowego gatunku.
'Golden Glow' – odmiana o pełnych, puszystych koszyczkach
'Goldquelle' – ma jaskrawożółte, pełne kwiaty
'Goldsturm' – wysokość do 60 cm, złotożółte koszyczki o średnicy do 12 cm.


Roślina ozdobna: uprawiana ze względu na swoje piękne kwiaty, jako roślina rabatowa, a także na kwiat cięty, który w wazonie z wodą długo zachowuje świeżość. Jest wdzięcznym do uprawy gatunkiem – ma długi okres kwitnienia, a nawet po przekwitnięciu zdobi ogród swoimi owocostanami. Jest wieloletnia i łatwa w uprawie – rośnie bujnie nie pozwalając się tak łatwo zagłuszyć chwastom, jest też całkowicie odporna na mróz i bardzo odporna na choroby i szkodniki.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 22:49:07]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=51752503. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • kocham.kwiaty.pl - wszystko o kwiatach: pielęgnacja, trendy florystyczne, ciekawostki, www.kocham.kwiaty.pl:80 [dostęp 2017-11-26] [zarchiwizowane z adresu 2013-03-20]  (pol.).
  • Katalog roślin II. Drzewa, krzewy, byliny.. Warszawa: Agencja Promocji Zieleni, Związek Szkółkarzy Polskich, 2003. ISBN 83-912272-3-5.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-04-15].
  • Geoff Burnie i inni: Botanica. Rośliny ogrodowe. Könemann, 2005. ISBN 3-8331-1916-0.
  • Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
Przypisane cechy
ogólne roślina ozdobna
ogólne chwast
ogólne roślina użytkowa
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki żółte
korona kwiatu i typ kwiatostanu kwiatostan
korona kwiatu i typ kwiatostanu koszyczek
kształt blaszki liście jajowate
kształt blaszki liście lancetowate
ulistnienie liście skrętoległe
ulistnienie liście owłosione
ulistnienie ząbkowany
ulistnienie całobrzegie
wygląd łodygi łodyga gałęzista
wygląd łodygi łodyga owłosiona
wygląd łodygi łodyga wzniesiona