Czyściec wełnisty Stachys byzantina

Czyściec wełnisty (Stachys byzantina K.Koch) – gatunek wieloletniej rośliny. Pochodzi z Azji Mniejszej, Kaukazu oraz Iranu. Jest uprawiany w wielu krajach świata.

Liście ulistnienie nakrzyżległe. Liście są grube, miękkie, o kształcie podługowatoeliptycznym. Pokryte są długim, gęstym, biało-szarym kutnerem. Liście utrzymują się przez całą zimę. Kwiaty małe, niepozorne, purpurowo-fioletowe, o długości do 2 cm, dwuwargowe. Zebrane w kłos. Pokrój bylina wysokości do 30–40 cm. Łodyga pojedyncza, sztywna, pokryta włoskami zwróconymi do dołu. Posiada kłącze i bulwiaste rozłogi. Owoce rozłupnia. Nasiona ciemnobrunatne i połyskujące

Biologia i występowanie


Bylina, hemikryptofit. Roślina miododajna. Nasiona roznoszone są przez wiatr (anemochoria) lub zwierzęta (endozoochoria).


Roślina ozdobna często uprawiana w ogrodach. Nadaje się do ogrodów skalnych, na obwódki ścieżek, jako roślina okrywowa. Może też być uprawiana w pojemnikach. Jej walorami ozdobnymi są srebrzyste, filcowate pędy. Doskonale kojarzy się w zestawieniu z innymi gatunkami roślin. Podczas zimnej i wilgotnej pogody staje się jednak brzydsza. Kwiaty dekoracyjne bywają jedynie w pierwszej fazie kwitnienia.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2017-10-21 23:37:49]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=50153560. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-12-27].
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-03-31].
  • Internetowy Tygodnik Ogrodniczy. Czyściec wełnisty.
  • Czyściec wełnisty (pol.). 2013. [dostęp 2013-04-01].
  • Geoff Burnie i inni: Botanica. Rośliny ogrodowe. Könemann, 2005. ISBN 3-8331-1916-0.
Przypisane cechy
ogólne roślina miododajna
ogólne roślina ozdobna
ogólne roślina użytkowa
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki fioletowe
kształt korony kłos
symetria kwiatu kwiat grzbiecisty
kształt blaszki liście jajowate
kształt blaszki liście lancetowate
ulistnienie naprzeciwległe
kolor owoców brązowe
rodzaj owoców rozłupki
wygląd łodygi łodyga owłosiona