Drżączka średnia Briza media

Drżączka średnia (Briza media L.) – gatunek byliny z rodziny wiechlinowatych. Występuje na terenie Europy i Azji, z wyjątkiem skrajnej północy. Zawleczona do Ameryki Północnej. W Polsce rośnie na terenie całego kraju.

Liście blaszka liściowa o szorstkim brzegu, szerokości 2-4(5) mm. Kwiaty zebrane w kwiatostan – szeroko rozpierzchłą, piramidalną wiechę długości do 15 cm. Na każdym piętrze po 2 cienkie, faliste gałązki, na szczytach których osadzone są kłoski, kulistojajowate lub sercowate, długości około 7 mm, złożone z 3-12 kwiatów. Plewki dolne wydęte, górne błoniaste, z wyciętym szczytem, zielonkawe do fioletowych. Kwiaty posiadają po 2 znamiona i 3 pręciki. Kwitnie od maja do lipca. Pokrój tworzy luźne kępy. Łodyga osiąga wysokość 20-50 cm. Kłącze wypuszcza niewielkie rozłogi. Źdźbła prosto wzniesione, słabo ulistnione, często fioletowawe.

Biologia i występowanie


Bylina, hemikryptofit. Występuje od niżu po położenia górskie, w klimacie oceanicznym. Rośnie w zbiorowiskach trawiastych, jak łąki trzęślicowe, łąki świeże, pastwiska, ubogie i zwarte murawy, polany, zręby. Preferuje stanowiska nasłonecznione, gleby próchniczne, umiarkowanie kwaśne, świeże. Ze względu na małe zapotrzebowanie na składniki pokarmowe może rosnąć na najuboższych glebach. Liczba chromosomów 2n = 14, 28.


Roślina uprawna
Stosowana jako jeden z gatunków do zakładania łąk średniej jakości. Stanowi składnik paszy, jednak sama posiada dosyć niewielką wartość pokarmową.
Roślina ozdobna
Uprawiana jako bylina rabatowa i na suche bukiety.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2017-10-21 19:34:11]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=47659783. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-12-30].
Przypisane cechy
ogólne roślina ozdobna
ogólne roślina użytkowa
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki fioletowe
barwa kwiatów płatki zielonkawe
kształt korony kwiatostan
kształt korony kłos
pora kwitnienia maj
pora kwitnienia czerwiec
pora kwitnienia lipiec