Fuksja mieszańcowa Fuchsia hybrida

Fuksja mieszańcowa (Fuchsia × hybrida) – gatunek rośliny należący do rodziny wiesiołkowatych. Jest mieszańcem, pochodzi od różnych gatunków fuksji naturalnie występujących w tropikalnych obszarach, głównie Ameryki Południowej. Ogrodnicy w wyniku krzyżówek międzygatunkowych otrzymali wiele kultywarów uprawianych jako rośliny ozdobne. Pierwszego mieszańca otrzymano w 1832, w 2008 istniało już ok. 18 000 kultywarów i ciągle powstają nowe. Dziś nie sposób już ustalić ich pochodzenia. Dlatego też wszystkie fuksje mieszańcowe, zarówno te o nieznanym pochodzeniu, jak i obecnie otrzymywane kultywary o znanym pochodzeniu, oznaczane są jedną wspólną nazwą Fuchsia × hybrida (fuksja mieszańcowa).

Liście ulistnienie naprzemianległe lub okółkowe. Liście pojedyncze, o kształcie od eliptycznego do jajowatego (w zależności od odmiany), przeważnie błyszczące i całobrzegie, czasami tylko piłkowane Kwiaty u większości odmian są zwisające, u nielicznych tylko (tych, które pochodzą od Fuchsia procumbens) są wzniesione. Są długie i rurkowate, mają 4 odgięte działki kielicha otaczające płatki korony, 2 pręciki i słupek z długa szyjką. Długość kwiatów u różnych odmian wynosi 0,5–6 cm. Mogą to być kwiaty pojedyncze o 4 płatkach korony, lub podwójne o 5–7 płatkach, półpełne lub pełne. U niektórych odmian działki kielicha mają inny kolor niż płatki korony. Płatki korony mogą mieć każdy niemal kolor, z wyjątkiem żółtego. Pokrój roślina o krzewiastym pokroju. Młode pędy są zielne, starsze zdrewniałe. Uprawiana przez wiele lat może osiągnąć dość duże rozmiary.

Roślina ozdobna, uprawiana głównie w doniczkach i różnego rodzaju pojemnikach, głównie dla swoich pięknych kwiatów, oraz obfitego i długotrwałego kwitnienia. Może być jako roślina pokojowa uprawiana w mieszkaniach, ustawiona na parapecie okiennym lub w pobliżu okna. Najczęściej jednak uprawia się ją na balkonach, werandach i w ogródku. Uprawia się je też w formie piennej.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-04-03 17:44:34]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=52304479. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Christopher Brickell (red.): Wielka encyklopedia roślin ogrodowych od A do Z. Muza S.A, 1999. ISBN 83-7200-239-8.
  • Dawid Longman: Pielęgnowanie roślin pokojowych. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1997. ISBN 83-09-01559-3.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-01-14].
Przypisane cechy
ogólne roślina ozdobna
ogólne roślina użytkowa
barwa kwiatów płatki żółte
korona kwiatu i typ kwiatostanu kwiaty zwisające
liczba płatków płatki cztery
symetria kwiatu symetria rurkowata
kształt blaszki liście jajowate
ulistnienie okółkowe
ulistnienie naprzemianległe
ulistnienie całobrzegie
ulistnienie piłkowane