Liczydło górskie Streptopus amplexifolius

Liczydło górskie (Streptopus amplexifolius Rich.) – gatunek byliny należący do rodziny liliowatych (Liliaceae). Występuje bardzo rzadko w lasach Sudetów, Karpat, w Górach Świętokrzyskich i na Górnym Śląsku (Rezerwat przyrody Ochojec).

Liście każde załamanie łodygi ozdobione jest podłużnymi liśćmi ułożonymi skrętolegle. Podłużnie jajowate i nagie liście o długości do 10 cm są bezogonkowe, sercowatymi nasadami obejmują łodygę. Kwiaty w kątach pod spodem liści wyrastają po 1-2 kwiaty na długich, nagich i kolankowato zagiętych szypułkach. Okwiat zbudowany z 6 białych i wolnych działek o długości do 1 cm. 6 pręcików połączonych łącznikiem w kształcie sztyletu. Roślina kwitnie najczęściej w drugiej połowie maja oraz na początku czerwca. Łodyga charakterystyczna łodyga tej rośliny osiągająca wysokość do 1 m załamuje się w sposób zygzakowaty. Jest kanciasta i przeważnie naga. Owoc pojedyncze owoce w postaci kulistych jagód, które wyglądają niezwykle pięknie pod koniec lata, kiedy dojrzewają osiągając średnicę do 1 cm i nabierają krwisto czerwonego koloru. W środku zawierają liczne nasiona.

Biologia i występowanie


Geofit ryzomowy. Występuje w lasach do piętra kosówki, ale główny obszar jego występowania to regiel górny. Rośnie zarówno na podłożu wapiennym, jak i granitowym. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla Cl. Betulo-Adenostyletea.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2017-10-21 23:40:05]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=40786805. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.
  • Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa: Kwiaty Tatr. Przewodnik kieszonkowy. Warszawa: MULTICO Oficyna Wyd., 2003. ISBN 83-7073-385-9.
  • Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-06-13].