Sesleria skalna Sesleria albicans

Sesleria skalna (Sesleria albicans) – gatunek rośliny należący do rodziny wiechlinowatych. W Polsce występuje w Tatrach, na Wyżynie Małopolskiej, nad dolną Nidą i w Pieninach (tu jest dość częsty).

Liście płaskie, sztywne, tęgie, o szerokości 2–5 mm, na górnej stronie blaszki zielone, bez owoszczenia, z wyraźnym, białym obrzeżeniem. Liście odziomkowe mają długość 10–25 cm, górne łodygowe około 1 cm. Górna powierzchnia skórki (można to dostrzec tylko w mikroskopie) ma komórki naprzemiennie wydłużone i krótkie. Ich zewnętrzna ściana komórkowa jest silnie zgrubiała, również szparki są grubościenne i mają wystające kąty. Kwiaty drobne, niepozorne, zebrane w główkowaty kwiatostan jajowatą lub walcowatą, krótką wiechę składającą się z dwu-trzykwiatowych kłosków wyrastających po 1–3 na osi kwiatostanu. Wiecha jest mniej gęsta niż u innych gatunków seslerii. Dolna plewka orzęsiona jest krótko i tylko na szczycie, na brzegu i na nerwie głównym. Na szczycie ma 3 ząbki, przy czym dwa boczne są beozstne lub mają tylko krótkie ostki. Środkowa ość plewki jest co najmniej czterokrotnie od niej krótsza. Pokrój roślina tworząca dość gęste kępy o wysokości do 50 cm. Posiada pełzające kłącze.

Biologia i występowanie


Bylina, hemikryptofit. Rośnie na skałach i murawach, głównie na podłożu wapiennym i gipsowym. Kwitnie od kwietnia do czerwca. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla klasy (Cl.) Seslerietea variae, zespołu Dendranthemo-Seslerietum i gatunek wyróżniający dla rzędu (O.) Potentilletalia caulescentis.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-01-21 13:22:49]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=51848831. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Sesleria albicans (ang.). W: The Plant List [on-line]. [dostęp 2011-01-22].
  • Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-06-13].
  • Władysław Szafer, Stanisław Kulczyński: Rośliny polskie. Warszawa: PWN, 1953.
Przypisane cechy
ogólne bylina
korona kwiatu i typ kwiatostanu kwiatostan
korona kwiatu i typ kwiatostanu wiecha
korona kwiatu i typ kwiatostanu kłos
korona kwiatu i typ kwiatostanu główka
liczba płatków płatki cztery
ulistnienie u dołu łodygi lub odziomkowe
wygląd łodygi łodyga pełzająca
pora kwitnienia kwiecień
pora kwitnienia maj
pora kwitnienia czerwiec