Aralia chińska Aralia chinensis

Aralia chińska (Aralia chinensis L.) – gatunek należący do rodziny araliowatych. Występuje w Chinach (w prowincjach Fujian, Guangdong, Guangxi, Guizhou, Hajnan i Jiangxi) oraz w Wietnamie i Malezji.

Liście dwukrotnie pierzaste, skrętoległe; na rozgałęzianiach osi liścia para dodatkowych listków. Ogonki liściowe 25-40 cm długie, owłosione lub kolczaste. Ogonki listków (1)3-7(12) mm długie. Listków po 5-13 w segmencie, sztywnych, stosunkowo grubych, owalnych do szeroko-owalnych, o wymiarach 7-16,5 x 5-11,5 cm. Górna powierzchnia blaszki liściowej blado szaro-zielona, pokryta wełnistymi włoskami; dolna powierzchnia blaszki jasnawo-zielona, gęsto owłosiona; żyłki liściowe w 9-11 parach. Nasady listków nieco sercowate do zaokrąglonych; krawędzie listków nierówno piłkowane, szczyt ostro zakończony, czasem silnie wyciągnięty i skrzywiony w bok. Kwiatostany wydłużone wiechy baldachów; szypuła wiechy długa na 20 cm, szypuły baldachów – na 35-80 cm; wiecha zakończona baldachem o specyficznej budowie:centralny baldaszek składa się z kwiatów obupłciowych, boczne – z męskich. Podsadki nie odpadające, lancetowate, wąsko trójkątne albo podługowate, czasem podobne do liści, długie na 2,5 cm. Baldaszki 20-50-kwiatowe. Kwiaty obupłciowe lub jednopłciowe (męskie), drobne, 5-krotne, zwykle białe. Szypułki kwiatowe dług. 8-21 mm, gęsto owłosione. Krawędź kielicha z 5 ząbkami. Płatków korony 5, w pączku zachodzących na siebie. Pręcików 5, W zalążni 5 owocolistków. Szyjek słupka 5 zrośniętych u podstawy. Pokrój krzew (1,5)2-5 m wysoki, rzadziej małe drzewo do 7(8) m wysokości. Pędy o korze jasnobeżowej, grubej opatrzone kolcami. Owoce jagody, okrągłe, do okrągło-owalnych, średnicy 3-4,5 mm; szyjki słupka nie odpadające, zagięte do tyłu.

Biologia i występowanie


Nanofanerofit. Występuje na brzegach potoków w lasach, w zaroślach na stokach. Kwitnie w październiku-grudniu, owocuje w listopadzie-styczniu. Roślina trująca


Roślina ozdobna: Do Europy (Francja) introdukowana w 1838. Może być uprawiana w strefach mrozoodporności 7-10. Wymaga gleby stale wilgotnej, nieco kwaśnej. Dobrze rośnie w półcieniu. Rozmnaża się z nasion wysiewanych jesienią, lub wiosną z odrostów.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2017-12-03 03:50:26]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=51120998. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Geoff Burnie i inni: Botanica. Rośliny ogrodowe. Könemann, 2005. ISBN 3-8331-1916-0.
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-05-05].
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-04-16].
Przypisane cechy
ogólne drzewo
ogólne krzew
ogólne roślina trująca
ogólne roślina ozdobna
ogólne roślina użytkowa
barwa kwiatów płatki białe
kształt korony kwiatostan
kształt korony wiecha
liczba płatków płatków pięć
kształt blaszki liście sercowate
ulistnienie liście skrętoległe
ulistnienie liście owłosione
ulistnienie piłkowane
ulistnienie liście pierzaste
ulistnienie kolczasto-ząbkowane
rodzaj owoców jagoda
rodzaj owoców kuliste
pora kwitnienia październik
pora kwitnienia listopad
pora kwitnienia grudzień