Jagoda kamczacka Lonicera kamtschatica

Jagoda kamczacka (Lonicera caerulea L. var. kamtschatica Sevast.) – odmiana wiciokrzewu sinego (Lonicera caerulea), krzewu należącego do rodziny przewiertniowatych (Caprifoliaceae Juss.). Pod taką nazwą jest w Polsce najbardziej znana, jednak prawidłowa nazwa to wiciokrzew kamczacki, gdyż jest odmianą wiciokrzewu. Pochodzi z północno-wschodniej Azji. W wielu krajach świata, również w Polsce jest uprawiana, ale uprawia się tylko odmiany uprawne (kultywary).

Kwiaty zakwita w pierwszej połowie kwietnia. Na krótkiej szypułce znajdują się dwa zwisające białożółte kwiaty o długości ok. 1,5 cm. Pokrój krzew o zwartym i wzniesionym pokroju, osiągający wysokość do 2 m. Jest rośliną długowieczną (żyje do 35 lat). Owoc mięsiste, wydłużone pestkowce o fioletowoczarnej barwie, pokryte niebieskim, woskowym nalotem. Osiągają długość 2 – 3 cm i szerokość do 1 cm. Są soczyste, mają słodko-kwaśny smak z charakterystyczną goryczką. Dojrzewają od połowy maja.

Roślina uprawna, uprawiana dla owoców. Jej zaletą są bardzo duże wartości odżywcze, oraz fakt, że są to jedne z najwcześniej dojrzewających u nas w naturalnych warunkach owoców. W Polsce uprawiana od niedawna, obecnie jest coraz bardziej popularna, głównie w uprawie amatorskiej. Nie nadaje się do uprawy towarowej ze względu na małą wydajność owoców i trudny ich zbiór.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2017-10-21 21:54:04]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=49526130. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-04-27].
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-07-20].
Przypisane cechy
ogólne krzew
ogólne roślina jadalna
ogólne roślina użytkowa
barwa kwiatów płatki białe
barwa kwiatów płatki żółte
kształt korony kwiaty zwisające
kolor owoców niebieskie
kolor owoców fioletowe
rodzaj owoców pestkowiec
szacowana wysokość łodygi od pasa do wysokości człowieka (100 < x < 200 cm)