Świdośliwa Lamarcka Amelanchier lamarckii

Świdośliwa Lamarcka (Amelanchier lamarckii F.G. Schroed.) – gatunek rośliny z rodziny różowatych. Prawdopodobnie pochodzi ze wschodniej Kanady. Uprawiany i naturalizowany w Europie (Niemcy, Wielka Brytania, kraje Beneluksu). W Polsce gatunek zadomowiony (kenofit), lokalnie inwazyjny. Spotykany jest w lasach i zaroślach zwykle w pobliżu dużych miast w Polsce centralnej i południowej.

Liście owalne, drobno piłkowane, o zaostrzonym wierzchołku i 5-10 cm długości. Młode liście mają lekko brązowy kolor, następnie zielenieją by jesienią przybrać złocistożółte zabarwienie. Kwiaty drobne, białe, do 1 cm średnicy, zebrane po kilka sztuk (do dziesięciu) w przewisające, groniaste kwiatostany. Rośliny kwitną wcześnie – na przełomie kwietnia i maja. Pokrój duży krzew (czasem małe drzewo) o wzniesionym pokroju, dorastający do kilku metrów wysokości (maksymalnie może uzyskiwać 10 m wysokości). Nie wytwarza odrostów. Owoce krzew w lipcu pokrywa się dużą ilością purpurowo-czerwonych, jadalnych, kulistych owoców o średnicy 1 cm.

Gatunek uprawiany jest jako roślina ozdobna z powodu efektownych kwiatów i liści. Jest też rośliną miododajną i jadalną – owoce mogą być spożywane na surowo i w przetworach. Sadzony był także w lasach jako gatunek podszytowy ze względów fitomelioracyjnych.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2017-10-21 19:11:13]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=50566907. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2017].
  • Amelanchier lamarckii F.G.Schroed.. W: The Plant List. Version 1.1 [on-line]. [dostęp 2017-09-02].
  • Amelanchier lamarckii F.G. Schroed.. W: Atlas roślin Polski atlas-roslin.pl [on-line]. [dostęp 2017-09-02].
  • Świdośliwa Lamarcka. W: Karty informacyjne o inwazyjnych gatunkach obcych [on-line]. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. [dostęp 2017-09-02].
  • Świdośliwa Lamarcka. W: EncyklopediaDrzew.pl [on-line]. Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych Joanna i Bronisław Szmit. [dostęp 2017-09-02].
  • Taxon: Amelanchier lamarckii F. G. Schroed.. W: U.S. National Plant Germplasm System [on-line]. [dostęp 2017-09-02].
Przypisane cechy
ogólne drzewo
ogólne krzew
ogólne roślina jadalna
ogólne roślina miododajna
ogólne roślina ozdobna
ogólne roślina inwazyjna
ogólne roślina użytkowa
barwa kwiatów płatki białe
kształt korony kwiatostan
kształt blaszki liście okrągłe
ulistnienie piłkowane
kolor owoców czerwone
kolor owoców purpurowe
rodzaj owoców kuliste
szacowana wysokość łodygi wyższa od człowieka (> 200 cm)