Połonicznik siwy Herniaria incana

Połonicznik siwy (Herniaria incana Lam.) – gatunek rośliny z rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae). Występuje w Azji południowo-zachodniej oraz Europie południowej i południowo-wschodniej, sięgając do Europy Środkowej – w Polsce znany z jednego stanowiska koło Opatowa. Rośnie w miejscach suchych i słonecznych.

Liście eliptyczne do równowąskolancetowatych, o długości do 12, rzadko 15 mm i szerokości do 3 mm. U nasady z dwoma białymi, orzęsionymi przylistkami. Blaszka liści pokryta białawymi, sztywnymi włoskami. Kwiaty drobne, osadzone na szypułkach, zebrane po 3–6 w luźne grona wyrastające z kątów liści. Działki kielicha jajowate, owłosione, zielone od 1,5 do 2, rzadko do 3 mm długości. Pokrój roślina o łodygach rozesłanych i silnie rozgałęzionych, osiągających do 30 cm długości, drewniejących u nasady. Korzeń palowy, tęgi, z drewniejącą szyjką korzeniową. Cała roślina gęsto, szorstko, krótko owłosiona, w kolorze szarozielonym. Owoce jednonasienne, jajowate torebki nagie lub krótko owłosione. Zawarte w nich nasiono ma soczewkowaty kształt i długość do 0,8 mm. Łupina jest gładka, brązowa do czarnej.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 21:14:21]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=52537692. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Stevens P.F.: Caryophyllales (ang.). Angiosperm Phylogeny Website, 2001–. [dostęp 2018-02-20].
  • Herniaria incana Lam.. W: The Plant List. Version 1.1 [on-line]. [dostęp 2018-02-20].
  • Adam Jasiewicz (red.): Flora polski. Rośliny naczyniowe. T. III. Kraków: PAN Instytut Botaniki im. W. Szafera, 1992, s. 315. ISBN 83-85444-06-8.
korona kwiatu i typ kwiatostanu grono
kształt blaszki liście jajowate
kształt blaszki liście lancetowate
kształt blaszki liście wąskie i wydłużone
kształt blaszki liście równowąske
kształt blaszki liście eliptyczne
ulistnienie liście owłosione
kolor owoców czarne
kolor owoców brązowe
rodzaj owoców torebki
rodzaj owoców kuliste
powierzchnia owocu gładka
powierzchnia owocu owłosiona
wygląd łodygi łodyga gałęzista
wygląd łodygi łodyga szorstka
wygląd łodygi łodyga owłosiona